Észak-Alföld


Régió: Észak-Alföld
Földrajzi tájegység: Nagykunság
Megye: Jász-Nagykun-Szolnok megye


Megközelíthetö: 46. számú főúton ill. vasúton a Békéscsaba-Budapest vonalon Híres fazekasművészet, gyógyvizű strandfürdő és végtelen vízpart hazája az Alföld középső részén fekvő ősi mezőváros, Mezőtúr.

Ajánlott sétaútvonalak:
Jöjjenek velünk és ismerjék meg az ezernyi szépséget és titkot rejtő Alföld csodáit!
Mezőtúron a városnéző séta kiindulópontja lehet a város központjában, a Szabadság téren található és a városi kulturális élet központjának számító Móricz Zsigmond Könyvtár és Közösségi Ház. Az egykori gőzfürdő helyén lévő, mezőtúri téglából épült kétszintes épületben zene- és közösségi szobák találhatóak, míg a földszinten a városi könyvtár gyermek- és felnőtt részlege, valamint a Tourinform-iroda várja a vendégeket. Az intézmény számos rendezvénynek és időszaki kiállításnak ad otthont. (Szabadság tér 17. Tel: 56/350-075; Tel/Fax: 56/350-299; E-mail: mzskkh@mzskkh.hu; www.mzskkh.hu)


A Tourinform-irodától a város főutcáján, a Dózsa György úton elindulva rögtön a Szabadság tér központi alkotásával találkozhatunk. Az 1975-ben készült Dózsa György szobor az 1514-es parasztháborúnak állít emléket. A téren álló Római katolikus templom 1817-24 között épült klasszicista stílusban. Említésre méltó szép fából faragott főoltára, valamint országos jelentőségű hangversenyorgonája. A templom teljes felújítása 2006-ban fejeződött be. (Szabadság tér 1. Tel.: 350-025; Tel/Fax: 350-457)


A Dózsa György úton továbbhaladva érjük el a Teleki Blanka Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégiumot, amely 1897-ben az Alföld első leánynevelő intézeteként nyitotta meg kapuit. Az épület tekintélyt parancsoló impozáns mivoltát éppúgy megőrizte, mint az eredeti díszített kovácsoltvas lépcsőkorlátait. A főút végén elérkezünk az ősi város történelmi központjába, Mezőtúr mai főterére: a Kossuth térre. Szabályosan elrendezett épületeivel egyedülálló az alföldi városok főterei között. A Kossuth tér 1. sz. alatt található a Városháza, amelynek ünnepélyes átadására 1928. október 1-jén került sor. Az eklektikus stílusú négyszintes épülethez tartozó toronyból gyönyörű panoráma nyílik a városra. (Polgármesteri Hivatal - Kossuth tér 1. Tel.: 56/551-902; Fax: 56/350-971; E-mail: pmh@mezotur.hu) A Városháza jobbján a tér északkeleti sarkát zárja le az önkormányzati tűzoltó-parancsnokság épülete. Magyarország egyik legszebb tűzoltólaktanyájának is tartott építmény 1929-ben készült el.

A Városháza és a tűzoltóság épülete közé egy talapzaton álló lóvontatású, de kézi működtetésű tűzoltószert állítottak fel 1986-ban, mely igazi ritkaságnak számít. (Kossuth tér 2. Tel.: 56/352-005) A Városházával szemben áll a Belvárosi Református Nagytemplom. Hosszú, egészen a középkorig visszanyúló történettel büszkélkedhet, habár az idők folyamán többször lerombolták. Mai arculatát és jellegzetességét: a négy jón oszlopos, timpanonos főnézetét 1843-45-ben alakították ki. Stílusa kívülről klasszicista, míg belseje késő barokk jegyeket mutat. Befogadóképessége 3000 ülő- és 1000 állóhely. (Kálvin tér 1. Tel.: 56/350-115) Közvetlenül a Nagytemplom mellett várja vendégeit a Nemzeti Szálloda. Az impozáns épületet 1894-ben egy tekintélyes túri kereskedő építtette, majd fokozatosan bővítette így 1897-ben megnyílt a szálloda és étterem. Ma háromcsillagos hotelként működik, 55 vendég fogadására alkalmas. A teljesen klimatizált épületben 25 igényesen berendezett szoba, étterem, pizzéria és egészségcentrum áll rendelkezésre. (Kossuth L. tér 8. Tel/Fax: 56/550-050) A Kossuth tér déli oldalát foglalja el a város első emeletes épülete, a Bazár. Kétszintes épületét 1884-ben ugyan párizsi mintára tervezték eklektikus stílusban, nevét mégis a keleti bazárokra emlékeztető jellege után kapta, hiszen egykor 12 különböző üzlet működött itt. Az épület földszintjén ma is üzletek vannak, valamint a Városi Bíróság működik itt. Ezek az épületek fogják körbe a Kossuth tér parkosított közepét, ahol több köztéri alkotást helyeztek el.

Az I. világháborús emlékművet 1933-ban Horthy Miklós jelenlétében avatták fel. Az emlékoszlopra több mint ezer név került. A II. világháborús emlékművet a mezőtúri Képzőművészeti Alkotótelepen készítették 1991-ben. Mellettük itt találjuk még Kossuth Lajos és Nagy Lajos király 1993-ban, illetve 2001-ben átadott szobrát. A Szegedi Kis István Református Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégiumot a reformáció idején, 1530-ban alapították. Egyike az ország legrégibb iskoláinak. Mai épülete 1889-ben készült el eklektikus stílusban, teljes felújítására 1994-95-ben került sor. Az ódon falak között több neves személyiség töltötte diákéveit, például Szép Ernő költő és műfordító, valamint Tamkó Sirató Károly költő is. Az iskola hatalmas könyvtárában valódi értékes könyvritkaságok is fellelhetőek. A nagytemplom mellett álló Református Általános Iskola épületét a Kossuth téren 1899-ben adták át. A főtérről induló Kossuth úton áll az egykori Úri Casino, amely 1896-ban, a honfoglalás ezredik évfordulója emlékére épült. 1952-től Helyőrségi Tiszti Klub működött az épületben, egészen 1991-ig. Az épület magántulajdonban van, a jelenleg is tartó felújítás után sokszínű szabadidős lehetőséget kínáló szálláshelyként tervezik üzemeltetni. A Kossuth út 5-7. szám alatt található kórház udvarán áll a város egyik műemlék kúriája, a Kossuth-ház. Nevezetessége, hogy alföldi toborzó útja során Kossuth Lajos kétszer is megszállt benne. A klasszicista stílusú épület falán dombormű emlékeztet a város díszpolgárára. Városnéző sétánkat folytassuk a Damjanich útra kanyarodva, ahol a Városi Galéria - az 1862-ben épült egykori Zsinagóga - kiállítások, valamint zenei programok kiváló helyszíne. Az állandó kiállítás a Holt-Körös partján 25 éve működő Képzőművészeti Alkotótelep művészeinek alkotásain keresztül magas esztétikai színvonalon ad képet korunkról.

(Múzeum tér 1. Tel.: 56/350-336) Ezen az utcán továbbhaladva találjuk az Evangélikus templomot. Az evangélikus gyülekezet 1924-ben döntött arról, hogy különválnak a református egyháztól. Új templomukat 1926-ban szentelték fel. Jelentős belső átalakítások és az oltár átépítése után 1972-ben a templom újbóli felszentelésére került sor.

(Damjanich u. 41. Tel.: 56/352-437) A Damjanich utcából kiérve a város másik műemlék jellegű épülete fogad minket, a Bolváry-ház. Az 1821-ben klasszicista stílusban épült hófehér kúria utolsó tulajdonosa Bolváry Antal ügyvéd, Mezőtúr város polgármester volt – innen az elnevezés. Az épületben ma a Túri Fazekas Múzeum működik, ahol Magyarország egyetlen múzeumi státuszú népi kerámiagyűjteményében gyönyörködhetünk. Mezőtúron járva kihagyhatatlan élmény itt átérezni az évszázados múltra visszatekintő túri fazekasság napjainkig bemutatott történetét.

(Bajcsy-Zs. u. 41. Tel.: 56/350-174) A Túri Fazekas Múzeumból a séta kiindulópontjához visszatérve láthatjuk még az ún. „Zsindelyes” épületét a Petőfi téren. Valaha híres vendégfogadó volt, neve egykori zsindely fedésű tetejére utal. Kettős padlása régen a betyárok tökéletes búvóhelyének számított. Legfőbb érdekessége, hogy Petőfi Sándor Utazás az Alföldön című verse itt született 1847-ben. Az épület jelenleg Zsindelyes Fogadó néven szálláshelyként üzemel. Innen már csak egy perc a sétálóutcán keresztül visszatérni a Tourinform-irodához, ahol részletes információval Mezőtúr városáról és térségéről, valamint helyi kiadványokkal, emléktárgyakkal várunk minden érdeklődőt!