Észak-Alföld


Régió: Észak-Alföld
Földrajzi tájegység: Észak-Alföld
Megye: Jász-Nagykun-Szolnok megye


Szolnok - Város a vizek partján Az Alföld szívében fekvő, a Tisza-Zagyva találkozásának emelkedő szögletében kialakult megyeszékhely 2005-ben ünnepelte alapításának 930. évfordulóját. A megyeszékhely, a 76.000 lakosú Szolnok, az ország 11. legnagyobb városa, gazdasági, kulturális, egészségügyi központ. Gondozott és parkként rendben tartott terület a Tiszaliget, ahol gyógy- és hideg vizes medencékkel épült strand és élményfürdő, valamint panziók, motel és két szálloda várja a kikapcsolódni vágyókat. A Tiszaligetben van a Városi Sportcsarnok és a Főiskolai Sportcsarnok, valamint a több kis- és nagypályát magába foglaló sportközpont. A Tisza partján az egykor mintegy tízholdas, versailles-i stílusú park közepén épült fel 1928-ban a Tisza Szálló és Gyógyfürdő. Az itt talált termálvíz kiválóan alkalmas reumatikus és mozgásszervi betegségek gyógyítására, gyomorbetegségek enyhítésére. Az 1902-ben felavatott Művésztelep köszönti a festőket, szobrászokat és látogatókat egyaránt. Világhírű muzsikusokat is idevonzó zenei élet, és az állandó rendezvények - Szolnoki Zenei Fesztivál, Őszi Művészeti Hetek, Szolnok Jazz Fesztivál, Etno-zenei Folk fesztivál, Filmfesztivál, Globe Fesztivál, Vízikarnevál, Szolnoki Gulyásfesztivál, - teszik híressé az alföldi megyeszékhelyet. Szeretettel várjuk, legyen vendégünk! Nekünk szívügyünk, hogy az Alföld szívében jól érezze magát!


Ajánlott sétaútvonalak: Tourinform iroda (5000 Szolnok, Ságvári krt. 4.) Tisza-parti sétány, Verseghy-park. A Tisza-parti sétány és a mellette elterülő versailles-i stílusú Verseghy-park szobraival, csobogóival, szebbnél szebb virágaival, fáival, kedvelt sétáló- és szórakozóhely, a város talán leghangulatosabb része. A Tisza-parti sétányon látható az evangélikus, a református és a műemlék Belvárosi templom ég felé nyúló tornyaival és tiszteletet parancsoló épülettömbjeivel. Szolnoki Galéria Gyönyörű környezetben áll az 1899-ben, Baumhorn Lipót tervei alapján mór stílusban épült egykori zsinagóga, amely ma az ország egyik legnagyobb kiállítóhelye, színvonalas hangversenyeknek, tárlatoknak ad helyet.

Tisza Szálló és Gyógyfürdő Szolnok és térsége rendkívül gazdag élővizekben, legfőbb természeti kincse mégis a majd 1.500 méter mélyről feltörő gyógyvíz. A Tisza-parti sétány mellett épült fel 1928-ban a Tisza Szálló és Gyógyfürdő patinás épületegyüttese. Zounok Ispán szobra A Tisza Szálló és Gyógyfürdő melletti parkban találkozhatunk a város névadójának, Zounok Ispánnak szobrával. A vízen tükröződő csónakost Pogány Gábor Benő helyi szobrászművész alkotta 2001. évben.

Szigligeti Színház A Spiegel Frigyes és Englert Károly tervei alapján 1912-ben épült színház épülete 1991-ben nyerte el mai külsejét, így a szecesszió és a modern építészeti stílust is tükrözi. A Szigligeti Színház országosan kiemelkedő rangos színészi gárdával rendelkezik. Az épület mellett a színház névadójának, Szigligeti Edének a szobra áll. A szolnoki Tisza-híd: a mai szolnoki Tisza-híd története egészen a török időkig nyúlik vissza, amely hazánk egyik legrégebbi hídja. A híd többszöri elpusztulását és újjászületését követően négyszáz évvel az első cölöphíd megépítése után 1963-ban átadták az új, jelenlegi Tisza-hidat.

A híd lábánál 1979-ben avatták fel Lajos József Tiszai hajósok c. domborművét. Tiszaliget A hídon átsétálva megérkezünk a város sport- és szabadidő központjához, a Tiszaligethez, amelyet körgát vesz körül. A szállodák és vendéglátó egységek mellett teniszpályák, sportcsarnokok, termálvizes strandfürdő, erdei tornapálya, horgásztó várja a kikapcsolódni vágyókat. A strandfürdő négy medencével, ingyenes csúszdával és csónakázótóval várja a látogatókat. Szolnoki Csata emlékműve: A Tisza és a Zagyva találkozásánál, a két híd közötti kicsiny területen, a Szabadság téren áll az 1849-es szolnoki csatában elesett honvédek emlékére emelt Szolnoki Csata emlékműve. Damjanich Emlékmű: A két folyó találkozásánál a Zagyva hídján áthaladva történelmi emlékhely áll. A fehér carrarai márványból készült szobrot Damjanich János honvédtábornok és katonái, a legendás vörössipkások emlékére készítette Rudnai Béla 1912-ben. Szolnoki Művésztelep „Olyasféle Szolnoknak a Művésztelep, mint Párizsnak az Eiffel-torony…”.

A Művésztelep 1902-ben nyílt meg 12 műteremmel, két pavilonnal a régi vár helyén kiépített parkban. Az ország legrégebbi alkotótelepe határainkon túl is rangot szerzett. Vártemplom: A közelében álló, romos, megsemmisült török mecset, valamint a középkori templom köveinek felhasználásával építették kora klasszicista stílusban Homályossy Ferenc tervei alapján 1822-24 között. Tabán: A Tabán városrész az egykori halászfalu kanyargós, hangulatos utcácskáit megőrizve várja vendégeit jellegzetes lakóházaival, a hajdan itt élők tárgyait, használati eszközeit bemutató, az 1930-as években épült Tabáni Tájházzal. Fő utca: A főutcán megcsodálhatunk néhány, régmúlt időből származó épületet, mint például a Varga Katalin Gimnázium, a Bíróság, a Megyeháza, a Tudomány és Technika Háza, valamint a Városháza épületét. Miután megpihentünk a szökőkutas, virágoktól tarka Kossuth tér árnyékos padjainak egyikén, megtekinthetjük a Damjanich János Múzeum kiállításait. Megyeháza Az egyemeletes, eklektikus épületet 1878-ban emelték. Benkó Károly műépítész tervezte, az építési munkálatokat Pucher József építész irányította. A főhomlokzat tetejére a megye címerét helyezték. Az épület hátsó, a Tiszára néző homlokzatát 1926-ban Zombory Lajos festőművész, építész tervezte az eredetinél díszesebb kivitelben. Városháza A Kossuth tér központi épülete az eklektikus stílusban létesült Városháza, amely 1884-ben nyerte el mai formáját. Az épület oldalán tábla emlékezik meg Kossuth szolnoki toborzó beszédéről. Damjanich János Múzeum Az 1860-as években, késő klasszicista stílusban emelt épület 1996. és 2005. évi tevékenységéért elnyerte „Az év múzeuma” címet. Eredetileg Magyar Királyi Szállónak építette Obermayer Lajos. A műemlék jellegű épületben állandó régészeti, történeti, néprajzi, képzőművészeti kiállítás várja a látogatókat.