Tisza-tó


Régió: Tisza-tó
Földrajzi tájegység: Borsodi-mezőség
Megye: Borsod-Abaúj-Zemplén megye


Megközelíthetö: 35 A dél-borsodi térség sajátos arculatú települése a Tisza és a Sajó találkozásánál. Első írásos említése 1268-ból való villa Seederkyn néven.


Ajánlott sétaútvonalak:
Indulás a Tourinform Irodából. A Tourinform Tiszaújvárost 2004. június 7-én adták át. Az Iroda területi információs és marketingiroda, mely többrétű feladatot lát el. Ami leginkább a belépő közönség elé tárul, az ország régióinak bemutatása. Látnivalók, szálláshelyek és programok terjesztése, valamint a helyi vállalkozók bemutatása. Kilépve az irodából, ez az utca volt a régi központi üzletsor. Ennyi üzlet is kielégítette a város igényét a kezdetekben. Városunk Tiszaszederkény mellé épült. A falut már 1268-ban említik. Károly Róbert koronabirtoka, Rákóczi család birtoka, és írásos emlék bizonyítja, hogy Lórántffy Zsuzsanna 32 hajdú vitézt telepített le a településen. Egy nagy időszak átugrásával a II. világháborút követő időszak a meghatározó, amikor a falu közelében nagyszabású iparosítás kezdődött: a TVK, Tiszai Finomító, Hőerőmű gyárkomplexumok kiépítése. Ez magával vonzotta, hogy az ide érkező munkásoknak helyet kell adni, és ki kell szolgálni az igényeiket. Így az üzemek létesítésével párhuzamosan a város építése is rohamos ütemben haladt. 1966. április 1-jén az ország 66. városává nyilvánították, ekkor a város átlagéletkora 27 év volt. 1991. február 1-től a településünk neve Tiszaújváros. A 90’-es években a város gyors fejlődésnek indult. Mára már a térség gazdasági életének meghatározó központja. Derkovits Kulturális Központ Aula: A falon helyi keramikus művészünk: Ábrók Angelika alkotása látható. A művelődési központ egyik sikeres kezdeményezése a Határon Túli Magyar Színházak Találkozója. Magyar anyanyelvű színházak előadásait mutatják be immár 5. éve Tiszaújvárosban, ezeknek az előadásoknak a fotóit láthatjuk. A színházterem 450 férőhelyes. A már említett színházi előadásokon kívül helyet ad városi-, és iskolai ünnepségeknek, zenei koncerteknek, gyermekelőadásoknak, konferenciáknak és művészeti csoportok bemutatkozásának. A folyosón tartják a művészeti csoportok a foglalkozásokat. A művelődési központnak van Pántlika Néptánc csoportja, Mazsorett csoportjai, Fúvószenekara, Díszítőművészeti csoportjai, és Origami csoportja. A felső szinten van egy kisebb konferencia terem, ami több funkciós, mert a tánccsoportok részére a tükrös fal lehetőséget ad a próbákra. Az emeleti folyosón a dolgozók irodái helyezkednek el.

Március 15 Park - A park – mint Tiszaújváros legtöbb parkja – fákkal és virágokkal van tele. Minden oldalról lépcsővel lehet megközelíteni. A Park elnevezését egy márványtábla jelzi. Itt látható Tiszaújváros első szökőkútja, melyet Nyírő Gyula Ölelkező Pár mészkőszobrához készítettek el. Petőfi Sándor életnagyságú bronzszobrát Seres János és Szórádi Zsigmond alkották. Az 1848-49-es szabadságharc megünnepelésének méltó helye. A városon keresztül fáklyás felvonulás érkezik ide március 15-én. Ünnepi beszédet mondanak és intézmények, politikai pártok és civil szervezetek közösen koszorúzzák meg a szobrot.

Víztorony - A Március 15-e Parkból is látható a Víztorony, ami a város jelképévé vált. 52 méter magas és 700 köbméter víz befogadására képes. 1966-ban helyezték üzembe. Séta a Városháztérre Jobbra látható a Cívis Phőnix Hotel, és a parkban a Talál kő térplasztika (terméskő, Palotás János) A városháza parkjában Englert Judit: Táncoló kislányok (1983. bronzszobor) mellett kell elhaladni. Városháztér - A Városháza előtti teret 1992-ben kezdték el kialakítani, a 3.700 négyzetméter díszburkolat Borszéki mészkőből készült. Szabadtéri rendezvényeket, Iskolai évnyitókat tartanak itt. Egész nyáron fel van állítva egy színpad, ahol kéthetente van valamilyen rendezvény: Tiszaújvárosi Városnapok - Tavaszi Fesztivál, Juniális, Triatlon nagyhét, és télen a Mikulástól Karácsonyig adventi rendezvénysorozat.

Itt látható az Életfa című mészkő szobor Farkas Ádám alkotása. 1996 aug. 20.-án avatták fel. A hármas összeölelkező fa a millecentenáriumot, az 1956-os szabadságharc és a várossá nyílvánítás 30. évfordulóját szimbolizálja. Városháza - A Városháza oromzatán látható a 30 különböző méretű harang, amely óránként játszik néhány percig, illetve jelzi a félórákat is. Testvérvárosok tere Tiszaújváros első partnervárosa a németországi Ludwigshafen, Friesenheim városrészével köttetett 1992-ben. A kapcsolatépítés elsősorban az ifjúságra, civil szervezetekre, gazdaságra, vállalkozó és ipari területekre terjedt ki. Második testvérvárosi megállapodás 1997-ben köttett Csíkszeredai Város Önkormányzatával. A két település között szociális, oktatási, közművelődési, gazdasági kapcsolat építése a meghatározó, ám a megállapodás tartalmazza az idegenforgalmi és rendezvényturizmus fellendülését is. 2004-ben három testvérvárosi kapcsolat is elmélyült: két lengyel és egy szlovák településsel is: Swietochlowice, Zawiercie, Rimaszombat. Itt is előtérben van a kultúra, a sport, az idegenforgalom és a civil szervezetek együttműködése. Hogy a partnervárosi kapcsolatok a hétköznapjainkban is ott legyenek egy teret szentelünk nekik, ahol egy táblával jelezzük, hogy merre találhatók a testvérvárosok, és milyen távolságra vannak tőlünk. Továbbá, minden testvérvárosi képviselettel elültettünk egy barátságfát, amit táblákkal jelöltünk. Dísztó - A város központjában látható a dísztó. A tó egy mélyebb területen fekszik, ahol a talajvíz miatt keletkezett. Városunk építésekor ezt a területet nem töltötték fel, inkább tervszerűen alakították ki a dísztavat. A medence és a szökőkút 1977-től üzemel. A tó partján fák, padok biztosítják a kellemes környezetet. A tóban egy automatikusan vezérelt szökőkút is működik. A tó 35 m széles és 120 m hosszú. A legmélyebb rész 2,5 m, de vízszint emelésekor lehet 4 m mély is. (12.568 négyzetméter a tó területe). A tó vizén úszóversenyeket, triatlon versenyeket, horgászversenyeket is tartanak. Ünnepeken látványos tűzijátéknak is helyet ad.

Díszhíd - A díszhíd rakacai mészkőből készült, az oldalburkolat Jura mészkövét Németországból hozták. Viszlai József építész-tervező, Janik Ottó statikus mérnök nevéhez kötődik. Olefin molekula szobor Mint a vegyipar egyik fellegvára, nem maradhat ki a képzőművészetből sem a vegyészet. Azt láthatjuk a posta és a rendelőintézet között. Szanyi Péter Olefin molekula címmel (1985) Szökőkút A szökőkút a lépcsőzetes dísztó mellett és a zöld parkban található, így sokak pihenőhelye. Esténkét megcsodálhatják a színesen alulról megvilágított 3 magasabb és 5 alacsonyabb vízzuhatagokat. A Millenniumi Emlékmű és a hármas halom a magyarság történelmét jeleníti meg. A 40 éves város fontosnak tartja a gyökerek ápolását. A múlt: a székely kapu, az államalapítás: Szent István szobra, a jövő kapuja: kicsit utópisztikus ábrázolással. Fém, üveg és márvány. Józsa Lajos szobrászművész alkotása középpontjában a 220 cm-es Szent István bronz szobra, ám alapos körültekintéssel válogatta meg az Emlékmű anyagait: fa, bronz, fém, üveg, márvány. Az emlékmű átadása 2000. augusztus 20-án volt, államalapításunk évfordulóján. Így méltó helyet alakítottunk ki az Augusztus 20. megünneplésre.

Európai Uniós Csatlakozás A Milleneumi Emlékműtől jobbra látható az Európai Unióba lépésünk momentuma. 2004. május 1-jén. Márványkőbe vésett évszám jelzi az eseményt. Cirkusz tér A Szent István szobor mellől látható a nagy tér, ahol nagyobb rendezvények alkalmával hőlégballonok emelkednek fel, íjászok rendeznek bemutatókat és a gyerekek játszanak rajta. A teren túl az új Tiszaújváros látható. Itt kezdődik a kertváros, itt látható két templom: a Római Katolikus templom és a Református Templom. Köztük épült fel a Városi Bíróság 2005-ben. A Bíróság előtt látható a legfrissebben kialakított tér Nagy Imre mellszobrával. Castello Cukrászda Népszerű a Castello Cukrászda kellemes kiépítésével és finom édességeivel. Hamvas Béla Városi Könyvtár, Helytörténeti Gyűjtemény 2009. április 1-vel vette fel a Hamvas Béla nevet a Városi Könyvtár. Hamvas Béla a város építésekor élt Leninvárosban és munkásságának egy része ide köthető. A Helytörténeti Gyűjteményben Egy modern város született címmel állandó kiállítás látható. A kiállítás alcíme: Életmódváltás a dél-borsodi térségben. A kiállításon a település történetének rövid írásos ismertetője mellett mintegy 100 m2 –en ismerkedhetnek meg az érdeklődők a mai város történetének előzményeivel, a három nagy gyáripari komplexum (TVK, Tiszai Erőmű, TIFO), s ezzel összefüggésben az első bérlakások építésének mozzanataival, a 60-as években bekövetkezett életmódváltással, a város névváltozásainak történeti dokumentumaival, majd a szocializmust követő rendszerváltás utáni évek városfejlesztésével, sport és kulturális emlékeivel. Tourinform Iroda.
A Helytörténeti Gyűjtemény közvetlenül az Iroda mellett található