Földrajzi tájegység: Budapest és Közép-Dunavidék
Megye: Pest megye
Megközelíthetö: 4 Az Alföld kapujában, Bp.-től 70 km-re fekvő város. Főbb nevezetességei a Városháza, a Kossuth téren álló Szentháromság szoborcsoport, a Városalapítók szobra az Eötvös téren, a Református Nagytemplom, az evangélikus templom.
Ajánlott sétaútvonalak:
A séta a Tourinform Irodából, a Kossuth térről indul. Az Iroda a Városháza épületében található, itt a vendégek megtekinthetik a Városháza eklektikus, impozáns épületét. Innen kilépve a Kossuth tér másik látványossága, a Szent Kereszt Plébánia Templom és a Szentháromság-szobor tűnik a szemünkbe. Sétánkat tovább folytatva a Kossuth teret részben szegélyező Városi Bíróság eklektikus stílusú épülete mellett haladunk el.
Majd elénk tárul a főtér mellett megbúvó Eötvös tér, melynek fő dísze a Városalapítók szobra.
Felfedező utunk következő állomása a Kossuth Művelődési Központ és Könyvtár, amelynek épülete 1927-ben Ipartestületi Székháznak épült. Azóta városunk egyik legjelentősebb kulturális intézménye.
Barangolásunk során egy újabb történelmi emlékhely jelenik meg előttünk, a Kossuth téren álló Dózsa-szobor, amely a hagyomány szerint az 1514-es parasztháború vezérének ceglédi kötődését őrzi.
Visszafordulva a Kossuth tér másik oldalán megláthatjuk számunkra oly kedves Kossuth-emlékhelyek egyikét, Kossuth Lajos híres toborzóbeszédének emléktábláját. Jobbra fordulva előttünk magasodik a város egyik jelképe, a Református Nagytemplom városunk másik főterén, a Szabadság téren. Közép-Európa legnagyobb református temploma klasszicista stílusban épült Hild József tervei alapján.
A Nagytemplomot övező Templomkertben találunk egy újabb szép Kossuth-emlékhelyet, aKossuth-erkélyt. Az egykori pozsonyi Zöldfa Vendégfogadó kövei voltak ezek, amelyről Kossuth bemutatta Battyhány Lajost, az ország első felelős miniszterelnökét. Itt, a Templomkertben láthatjuk a Szabadság fája szoborkompozíciót, amely az 1956-os forradalom emlékét őrzi.
A Szabadság tér másik uralkodó épülete a karcsú tornyú, neogótikus stílusú Evangélikus Templom. Sztehló Ottó budapesti műépítész tervei alapján épült 1895-96-ban. A Szabadság tér újabb különlegessége a séta következő állomása, a 2000-ben megnyílt Dobmúzeum. A dzsesszdob történetének bemutatására szakosodott állandó kiállítás Kármán Sándor magángyűjtő több, mint 40 éves kutatómunkájának eredménye.
A Szabadság tér következő vonzó látnivalója a tér közepén álló Kossuth-szobor, amely a város Kossuth-kultuszának egyik legszebb megnyilvánulása. A szobrot 1902. szeptember 18-án, Kossuth születésének 100.évfordulója előestéjén leplezték le, majd 2008. szeptember 20-ára felújították, melyet Kossuth ceglédi beszédének 160. évfordulója tiszteletére ünnepélyes keretek között adtak át.
Sétánkat tovább folytatva, a város főutcájára, a Rákóczi útra érve a Kossuth-emlékhelyek újabb ragyogó kincsesháza tárul elénk, a Kossuth Múzeum. Szecessziós épületében országosan is kiemelkedő jelentőségű Kossuth-gyűjtemény látható. Sétánk következő állomása a Rákóczi és a Széchenyi út sarkán található I. és II. világháború áldozatainak közös emlékműve.
Forduljunk a Rákóczi úton jobbra és sétáljunk tovább a Széchenyi úton! Ha elérkezünk a jobb oldalon található 87.sz. alá, rálelünk a Magyarok Nagyasszony tiszteletére szentelt kápolnára, amely kimagasló vallási, nemzeti és művészeti értéket mutat be. Visszasétálva a Széchenyi út jobb oldalán, újra a Rákóczi útra jutva, a Városi Sportcsarnokot ajánljuk kedves Vendégeink figyelmébe.
Üde színfoltja városunknak a Rákóczi út mentén továbbhaladva fellelhető színpompás Gubody-kert, amely sétánk kedvelt pihenőhelye lehet.
Ha a Gubody-kertből visszafordulunk és sétálunk a Rákóczi út másik oldalán, a Rákóczi és a Széchenyi út sarkán egy újabb Kossuth nevét viselő intézmény tűnik a szemünkbe, a Kossuth Lajos Gimnázium szecessziós épülete. Forduljunk a Gimnáziumnál jobbra, a Széchenyi útra, majd a következő útkereszteződésben balra a Kossuth Ferenc utcára, városunk másik főutcájára. Sétáljunk a jobb oldalán a Főposta épületéig.
Ott jobbra fordulva Gubody utca 9. sz. alatt megtaláljuk a Városi Sporttörténeti Gyűjteményt, a magyar vidék első sporttörténeti múzeumát.
Újra a Kossuth Ferenc utcára érve, a következő útkereszteződésben balra fordulva, visszaérünk a Tourinform Irodába.