Földrajzi tájegység: Szigetköz
Megye: Győr-Moson-Sopron megye
Mosonmagyaróvár a Mosoni-Duna és a Lajta találkozásánál, Bécstől 80, Pozsonytól 30 kilométerre fekszik. Közúton, kerékpárúton, vasúton és vízen könnyen megközelíthető, kedvező fekvésű város. A városon át vezet a Duna-menti nemzetközi kerékpárút. A város fontos turisztikai vonzereje a gyógyvize. Az egész évben nyitva tartó fürdő termálvize elismert gyógyvíz, amely – besorolása szerint – Európa öt, legjobb hatásfokú gyógyvize közé tartozik. Mosonmagyaróvár története több, mint 2000 évre tekinthet vissza. Már a római korban őrhely a limes mentén Ad Flexum néven, a honfoglalás után ispánsági központ, később megyeszékhely. Moson és Magyaróvár 1939-ben egyesült, s a már 1905-ben Magyaróvárhoz csatlakozott Lucsonnyal együtt alkotják a jelenlegi 30.000 lakosú várost. A Mosonmagyaróvárra látogató vendégeket, turistákat maradásra csábítják a történelmi hangulatot árasztó utcák, épületek és a vadregényes természeti környezet. Kedveltek a Szigetközbe és a Hanságba ajánlott kerékpártúrák, és népszerűek a vízitúrák a Mosoni-Dunán és a Duna mellékágain.
Ajánlott sétaútvonalak:
Belvárosi séta Mosonmagyaróváron: A mosoni városrészben lévő Kápolna térről elindulunk balra a Szent István király úton, majd jobbra a Mosonyi Mihály úton, a volt zsidótemetőhöz vezető gesztenyesoron megyünk tovább. A 1970-es és `80-as években épült, az úgynevezett városközponti panelházakat elhagyva, a Károly utcán haladva kelünk át a Lajta hídon. A Csaba utcánál jobbra fordulva érjük el a Flexum-Termál, Gyógyfürdőt és Uszodát (Kolbai u. 10.). Az 1966 óta működő termálfürdő két szállodával, gyógyászati központtal, élményfürdővel, fedett- és nyitott gyógy-, és úszómedencével várja a vendégeket. A Kolbai úton haladva érjük el a Malom-ági Lajtán átvezető hidat. Megérkezve a magyaróvári belvárosba, a Jókai úton érünk el a sétáló utcához, a Magyar utcához. Az ott található Szent Gotthárd plébániatemplom (Szent László tér) a XVIII. század közepén épült barokk templom altemplomában van eltemetve Habsburg Frigyes főherceg és felesége. A Magyar utcán tovább sétálva érünk el a Deák térhez. A Magyaróvári Várhoz a várárkon átívelő híd és a XV. században épült várkapu vezet. A kéttornyú, hatszögletű vár épületében 1818 óta az Albert Kázmér szász-tescheni herceg alapította Gazdasági Akadémia jogutódja, a Nyugat-magyarországi Egyetem Mezőgazdasági Kara működik. A Vár-tó partján található a Várpince kiállítóhely, melyben a szigetközi vizek lakóit és az ősi mesterségeket (halászat, aranyászat) bemutató termeket tekinthetjük meg. A Fő utcán tovább haladva jutunk el a Cselley-házhoz (Fő utca 19.), mely a XIX-XX. századi magyar festményeket magában foglaló Gyurkovich gyűjteménynek, a Hansági Múzeum iparművészeti kiállításának és a dongaboltozatos pincéjében római kori kőtárnak ad otthont. A Fő utca szép emeletes házai között az egyik legrégebbi lakóház a Fő utca 14. szám alatti úgynevezett Wallisch-ház. Sétánk következő állomása a hazánk egyik legrégebbi alapítású (1882) múzeuma, az 1912-ben épült Hansági Múzeum (Szent István király u. 1.). A múzeumban mintegy 50.000 tárgyat tartalmazó régészeti gyűjtemény, valamint a térség helytörténeti kiállítása található. A Kossuth Lajos és a Lőpor utcán át érjük el az Ipartelepet, ahol az Alkotmány u. 16. szám alatt, munkaidőben látogatható a Tűzoltó Múzeum. A közelben levő Gyásztéren láthatjuk Riegler Tibor munkáját, az 1956-os sortűz áldozatainak emlékére emelt szoborcsoportot. Egész napos túránkat befejezéseként végigsétálva a Fertősoron, Bauer Rudolf utcán és az Ostermayer utcán érjük el a Kápolna téren lévő Tourinform irodát.
Mosonmagyaróvár híres a jó konyhájú, barátságos éttermeiről és kávéházairól, melyek szeretettel várják a városba érkező vendégeket.
További tájékoztatással az alábbi elérhetőségeken állunk rendelkezésére: Tourinform Mosonmagyaróvár 9200 Mosonmagyaróvár, Kápolna tér 16. Telefon/fax: +36/96/206-304 mosonmagyarovar@tourinform.hu www.mosonmagyarovar-tourinform.hu