Földrajzi tájegység: Észak-Alföld
Megye: Szabolcs-Szatmár-Bereg megye
A község vonzerejét a közelben fekvő Gergelyi-Ugornya-I Tiszapart, a melegvízű strandfürdő, Beregi Múzeum, az Iskolatörténeti Múzeum, a Tomcsányi Kastély és a Városi Galéria jelenti.
Ajánlott sétaútvonalak:
Sétautunkat a Szabadság tér 9. sz. alatt található Tourinform Irodában kezdjük. Az iroda 2007-ben költözött jelenlegi helyére, a város egyik legrégebbi épületébe, amely 1900-ban épült az egyház emeletes bérházaként. A Tourinform irodában kialakításra került a „Beregi Bolt”, amely berendezésében a ’20-as évek beregi szatócsbolt hangulatát megidézve kínálja a beregi emberek által készített kézműves- és egyéb tájjellegű termékeket. A Tourinform Iroda szomszédságában található a belváros jellegzetes épülete a református templom, mely a középkori templom maradványaira épült. A régi templom emlékét idézi Lónyay Zsuzsanna epitáfiuma 1620-ból, illetve egy gótikus zárókő és egy ablakpárkány.
Az iroda mellett A Folyóanya gyermekeivel című szoborkompozíció a Szabadság téren szimbolikus jellegű műalkotás, a város határában találkozó három folyó – Tisza, Szamos, Kraszna – ölelkezésének jelképe. Csikai Márta Budapesten élő szobrászművész bronz anyagú alkotása, a férje, Bitó János építész tervezte talapzaton áll. A bazaltkockákkal burkolt talapzat és környezete érdes mozaikjellegével természet-közelséget hangsúlyoz, s az ősi vízi-világra utal vissza a talapzat alól kiömlő vízsugár. Formailag a fürdőző anya és gyermekei adnak lírai „cselekvést” az alkotásnak, melyben az anya (Tisza) sodró lendületben, a kölcsönös együtthaladás érdekében öleli magához gyermekeit (Szamos, Kraszna). Az alátámasztás és a súlypont viszonya sajátos ellentmondás hordozója. Az érdes és sima felületek váltakozása, a felületi vonalak hullámzása a ritmus eredője, dinamizmus megjelenítője, s lüktetésével vezeti katarzishoz a szemlélőt. A mű avatására 1987-ben került sor. A település az 1900-as évektől kezdett el terjeszkedni. Az 1910-es évek közepére már 5 elegáns, kétszintes, erkélyes, stukkódíszítéses épület fogta közre a hajdani piacteret. A templom másik oldalán állt a Mandel vaskereskedés, 1950-ben az ÁFÉSZ itt alakította ki egy éttermét, a híres "Csipkét". Vele szemközt 1908-ban készült el az a szecessziós és neobarokk stílusjegyeket hordozó épület, amely eredetileg orvosi lakás volt, 1950 óta pedig a könyvtárnak ad helyet. Az intézmény a szépirodalmi és szakkönytár részleg mellett gazdag helytörténeti anyaggal rendelkezik.
Az 1920-ban épült Friedlander kereskedő üzletközpontja és lakása, jelenleg a Bíróságnak ad otthont. Néhány házzal arrébb állt dr. Máthé Béla bérlakásnak épült háza, ahol 2004-ig a házasságkötő terem működött. A XVIII. szd. első felétől már két rangos kastéllyal is rendelkezett Namény: a település északi végén állt a Lónyayak kastélya (a XVII. szd. első felében épület), amely utolsó tulajdonosáról Tomcsányi-kastély néven ismert, míg a keleti részen volt az Eötvös-kúria, ehhez tartozott a XVII. szd-ban épített (volt Lónyay -) várkastély, mely 1880 táján teljesen összedőlt. Közös bennük, hogy ma mindkét épületben a Beregi Múzeum gyűjteménye található. 1920-ban épült Máthé Béla kúriája, 2007-ig a Beregi Múzeum épülete volt. A múzeumot 1963-ban alapították. A Bereg történetét, régészeti, népművészeti értékeit és az egyedülálló vasöntvény gyűjteményt bemutató kiállítás 1971-ben nyílt meg a nagyközönség előtt. A kiállítás anyaga amellett, hogy bemutatja a Beregi-Tiszahát régészeti emlékeit, a híres beregi keresztszemes mintázatú hímzésekből és szőttesekből, kézi festésű hímestojásokból is számos egyedi darabbal büszkélkedhet.
Különlegessége a múzeumnak a beregi háztartási és művészi vasöntvény gyűjtemény, a népi fafaragvány- és kerámiagyűjtemény. A múzeum ma már végleges helyén, a felújítás után ismét pompázó barokk műemléki Tomcsányi kastélyban fogadja látogatóit. A múzeumhoz tartozó, egykori Eötvös kúria iskolatörténeti kiállításnak, valamint a báró Eötvös József emlékkiállításnak ad helyet. A Tomcsányi kastély mellett találjuk az Emlékparkot, ahol láthatjuk E. Lakatos Aranka szobrászművész több alkotását is: a vásárosnaményi születésű agrárpolitikus Kiss Sándor bronzba öntött mellszobrát, valamint Szent István egész alakos bronzszobrát. Körutunk végén elsétálunk a Kraszna-hídhoz, ahol megnézzük a Málenkij Robot emlékművet. A tragikus történelmi esemény 60 éves jubileumára emelték Bíró Lajos alkotását. Sétánk a Tourinform Irodánál fejeződik be.